CAHİT KUKUL YAŞAMINI YİTİRDİ

CAHİT KUKUL YAŞAMINI YİTİRDİ
  • 0
  • 23
  • 12 Ocak 2024
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
    Loading...
  • +
  • -

Yerli rock müziğin değerli isimleriden, Hardal grubunun kurucularıdan Cahit Kukul yaşamını yitirdi. Kukul uzun süredir sağlık sorunları yaşıyordu.

KİMDİR?

1949’da Yugoslavya’da doğdu. 1956’da ailesiyle Manastır’dan İstanbul’un Rami semtine geldi. Daha Manastır’da gitar çalmayı öğrenmişti. İstanbul’da da Metin Alkanlı’dan gitar dersleri aldı.

Sinemada Batılı gençlik ve müzik filmlerini izledikten sonra mahalledeki arkadaşlarıyla 1964’te Siyah Gölgeler grubunu kurdular.

Kıyafetleriyle, soundlarıyla Beatles’a öykünen, Beatles, Rolling Stones, Animals ve diğer grupların hitlerini çalan grup beş kişiydi. Zamanla Karadut, Makaram Sarı Bağlar, Halimem, Gül Dalında Öten Bülbülün Olsam gibi sevilen türküleri de düzenleyerek repertuvarlarına dahil ettiler.

Sinemalarda filmlerden önce sahneye çıkarak, yarışmalara katılıp kazanarak ufak çapta ünlenmişlerdi.

Erkin Koray’ın alt grubu olarak İzmir’e konsere gittiler. Koray, Siyah Gölgeler’den Cahit Kukul ile Aydın Şencan’ı kendi grubu Yeraltı Dörtlüsü’ne kattı.

Kukul daha sonra Pasifik Yedilisi’ne girdi. Askerden sonra da Koray’la ara ara müzik yapmaya devam etti.

Bir süre Seyyal Taner, Asu Maralman, Ertan Anapa, Çetin Alp, Ayten Alpman, Başar Tamer, Muhittin Paydaş, Seyyal Sevda Karaca, Metin Ersoy’la da çalışan Cahit Kukul 1978’de Sedat Avcı, Aydın Şencan, Şükrü Yüksel’le Hardal grubunu kurdu.

1980’de arabeskin hakim olduğu dönemde Türkçe soft progressive rock albümler Nasıl? Ne Zaman? (1981) ile Nereden Nereye’yi (1983) çıkarttılar ve çizgilerinden ödün vermediler.

Cahit Kukul, Doksanlı yılların ikinci yarısında Hardal grubunu sürdürmek için yeni kadro planlamıştı. Ancak, Hardal’ın eski üyelerinden Şükrü Yüksel, Hardal adını kullanmasını istememişti. Bunun üzerine Kukul (gitar) İstanbul’un Rami semtindeki dostları Adem Altındilek (gitar, vokal), Kenan Misket (bas gitar), Rüçhan Baytar (davul) ile Erkin Koray’ın akrabası Tayla Koray’ı (tuşlular) yanına alarak 1996’da Meteor adıyla yeni grubunu kurdu.

Meteor sekiz ay prova yaptıktan sonra kayıtlara girdi ve 1998’de Ne Kadar Zaman Geçti albümünü çıkardı. O dönem klasik rock kulvarında bir şeyler yapabilmek cesaret işiydi ve Meteor bunu başardı.

Kukul 2021’de Alper Gadiş’le Marduk Geliyor teklisini yayınladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir