‘Cem Karaca’nın Gözyaşları’ Filmi Vizyondan Kaldırıldı

‘Cem Karaca’nın Gözyaşları’ Filmi Vizyondan Kaldırıldı
  • 0
  • 28
  • 13 Şubat 2024
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
    Loading...
  • +
  • -

“Cem Karaca’nın Gözyaşları” adlı filmin gösterimden kaldırılması ve telif haklarıyla ilgili İlkim Karaca tarafından açılan dava sonucunda yeni bir gelişme yaşandı. Yapımcı şirketler, konuyla ilgili açıklama yaptı.

“Cem Karaca’nın Gözyaşları” adlı filmin gösterimden kaldırılması ve telif haklarıyla ilgili İlkim Karaca tarafından açılan dava sonucunda yeni bir gelişme yaşandı. Yapımcı şirketler, konuyla ilgili açıklama yaptı.

Anadolu rock müziğinin efsanevi ismi Cem Karaca’nın hayatını konu alan filmde İsmail Hacıoğlu, Fikret Kuşkan, Yasemin Yalçın, Melisa Aslı Pamuk, Buçe Buse Kahraman, Meral Çetinkaya, Melisa Döngel gibi oyuncular yer almıştı. 26 Ocak’ta vizyona giren film, kısa sürede 219 bin 331 seyirciye ulaşmıştı.

‘Gerekli İzinler Alınmıştır’

Ancak film, Cem Karaca’nın eşi İlkim Karaca tarafından açılan dava sonucu gösterimden kalktı. Mahkeme ara kararında, İlkim Karaca’nın 3,5 milyon TL teminat yatırması şartıyla filmin gösteriminin durdurulmasına hükmetmişti. Teminatın yatırılmasının ardından film vizyondan çekildi.

Film yapımcı şirketleri, durumu izah etmek amacıyla bir açıklama yaptı. Açıklamada, “Filmde kullanılan müzik eserleri için gerekli izinlerin MESAM (Türkiye Musiki Eseri Sahipleri Meslek Birliği) aracılığıyla alındığı vurgulandı.

Filmin yapım şirketleri Fikri Harika Prodüksiyon ve Aytaç Medya konuyla ilgili şu yazılı açıklamayı yaptı:

“Efsanevi sanatçımız Cem Karaca’nın anısına yakışır bir şekilde büyük emek ve özenle çekimlerini tamamlayıp 26 Ocak 2024 Cuma gününden itibaren izleyicilere emanet ettiğimiz “Cem Karaca’nın Gözyaşları” filmimiz, davacı tarafça mahkemeye yatırılan 3,5 milyon TL teminat sonrasında tedbir kararıyla durdurulmuş ve vizyondan kaldırılmıştır. Yaşanan süreçte davacı taraf “Cem Karaca’nın Gözyaşları” filmimizde kullanılan eserler için kendisinden izin alınmadığı gerekçesiyle dava açmıştır. Ancak filmde kullanılan tüm şarkılar için MESAM (Türkiye Musiki Eseri Sahipleri Meslek Birliği) aracılığıyla, şarkıların hak sahiplerinden gerekli izinler alınmıştır.

Filmimizde kullandığımız, “Muhtar, Emrah, Tamirci Çırağı, Namus Belası, Çok Yorgunum, Ceviz Ağacı, 1 Mayıs, Bekle Beni, Dadaloğlu, Hep Kahır” isimli şarkıların 4/3 hakkı Cem Karaca’nın oğlu ve filmimizin danışmanı Emrah Karaca’da bulunmaktadır. Şarkıların 4/1 hakkı ise 2018 yılından itibaren davacı tarafın haklarının tamamını satıp devrettiği All Stars Music şirketindedir. Yapım şirketi olarak bizler, Emrah Karaca’da bulunmayan 4/1 hakkı, MESAM tarafından da yasal olarak belirtilen kurumdan almış bulunmaktayız. Bu durumda, filmimizin müzikal içeriği için gerekli olan tüm yasal izinlerin alındığını ve hak sahipleriyle ilgili tüm gerekliliklerin yerine getirildiğini bir kez daha belirtmek isteriz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir